Groep8

Zorg en Welzijn


Heb je talent om met mensen te werken en mensen te helpen. Vind je het leuk om mensen te verzorgen of te ondersteunen? Dan is het vakcollege zorg en welzijn iets voor jou!

Op het vakcollege zorg en welzijn ga je zelf aan de slag. Omgaan met mensen, verzorgende handelingen uitvoeren, activiteiten organiseren en diensten verlenen horen bij het vakcollege zorg en welzijn. Je leert heel veel door te doen! En als je straks gaat werken heb je een echt vak geleerd! Je bent dan een vakman/vrouw waar een instelling of bedrijf op zit te wachten. In het vakcollege zorg en welzijn bereiden we je zo goed mogelijk voor op de beroepenvelden waar je later kunt gaan werken. Er zijn twee afdelingen: verzorging en uiterlijke verzorging. Je kunt diploma?s en certificaten halen, die je later voor je vak nodig hebt. Een EHBO diploma of een diploma sociale hygiëne en certificaten van het kappersvak of de schoonheidsspecialisten opleiding behoren tot de mogelijkheden! Vervolgopleiding richting zorg en dienstverlening en uiterlijke verzorging verbreedt de keuze en mogelijkheden die je hebt als je kiest voor het vakcollege zorg en welzijn. Het docententeam bestaat uit docenten die allen werkervaring hebben in deze twee richtingen. Hierdoor weten ze wat er van jou in je toekomstige beroep verwacht wordt.

Het programma

In de eerste twee jaar leer je natuurlijk de vakken die je nu ook op de basisschool krijgt. Welke dat allemaal zijn lees je verderop. Maar het mooiste is dat je wel negen uur per week lekker aan de slag gaat!
Je doet ervaring op in de verschillende werkvelden (figuur 1). Je laat door het uitvoeren van praktijkopdrachten zien dat je de theorie onder de knie hebt. Je leert plannen en organiseren en vooral goed samenwerken met anderen.

Om goed een beroep te leren, maak je al vanaf de eerste klas kennis met de verschillende werkvelden. Dit doe je onder andere door activiteiten voor de doelgroepen uit de werkvelden te organiseren, gastlessen te organiseren en het brengen van bezoeken aan de verschillende werkvelden. Daarna ga je vanaf de derde klas stage lopen. Je maakt op deze manier kennis met de beroepen.

Het vakcollege is een zes jaar durende opleiding, waarbij je op minimaal niveau 2 een diploma behaalt. Tijdens de laatste twee jaren zou het kunnen betekenen dat je vier dagen per week bij een bedrijf of een instelling werkt en één dag naar school gaat. Dit is een opleiding op mbo niveau. Na zes jaar ben je klaar en heb je zoveel geleerd dat je meteen aan het werk kunt, of verder gaat leren op het mbo. Dat kun je zelf kiezen.

Figuur 1. De werkplekken.
Bij zorg en welzijn hebben we zes verschillende werkplekken. Iedere werkplek heeft een kleur en staat voor een bepaald werkveld. Gedurende het vakcollege kom je als leerling meerdere malen op alle plekken. Je werkt uit verschillende projectboeken. Je leert in de kleur lila, bijvoorbeeld welke werkzaamheden er in de horeca gedaan worden en tegelijkertijd ga je in de praktijk een maaltijd voorbereiden en koken voor twaalf gasten.


Je krijgt de volgende vakken:

  • religie
  • Nederlands
  • Engels
  • Duits
  • wiskunde
  • rekenen
  • mens en dienstverlenen
  • mens & natuur 1
  • mens & maatschappij
  • lichamelijke opvoeding
  • studieles
  • informatica
  • mentorles
  • tekenen/handvaardigheid/muziek

De toekomst

Leerlingen die bij ons zorg en welzijn volgen ervaren dagelijks wat een doorlopende leerlijn is. Zit je in klas 3 UV, dan werk je samen en naast leerlingen schoonheids- en haarverzorging van het mbo. Zit je in klas 3 VZ, dan werk je samen met een leerling van bijvoorbeeld het mbo facilitaire dienstverlening of horeca. Leerlingen motiveren elkaar en leren van elkaar. Samen met mbo leerlingen activiteiten organiseren en uitvoeren ondersteunt de doorlopende leerlijn, waardoor de aansluiting naar het middelbaar beroeps onderwijs beter verloopt.






























Brochure vakcollege Zorg en Welzijn (pdf) (0.3 Mb)